Zavrieť

Ako rozumne pracovať s úverom, alebo ako si zlacniť kúpu bytu či domu

Oživuje sa trh s nehnuteľnosťami, ceny začínajú pomaly rásť a zároveň sú najnižšie úrokové sadzby, aké si vôbec pamätáme. Pokiaľ uvažujete o kúpe nehnuteľnosti, je na ňu zrejme ten najlepší čas.

Nejde len o to, kúpiť nehnuteľnosť svojich snov za dobrú cenu. Pokiaľ nemáte hotovosť a uvažujete o úvere, môžete ju kúpiť navyše veľmi rozumne.


Ako to urobiť?

Principiálne je to jednoduché, stačí využiť rozdiel medzi nízkymi úrokovými sadzbami a potenciálom oživenia ekonomiky, resp. dlhodobým potenciálom výnosu investícii. Keď do toho pridáme predĺženie splatnosti úveru, efekt sa ešte znásobí.   


Výsledok?

Úver bude splatený skôr, ako v prípade klasickej anuitnej splátky, a pritom máte stále k dispozícii „železnú“ rezervu, pokiaľ by došlo k nepredpokladanému výpadku príjmu, či neočakávanej udalosti. 
 

 

Príklad z praxe:


Ak by sme tieto úvahy mali preniesť na konkrétny prípad, vyzeral by takto:
Predpokladaná kúpna cena nehnuteľnosti je 150 000 €, rodina má našetrené 10% z kúpnej ceny a s ohľadom na príjmy a výdavky je pre ňu možná splátka do 1 000 € mesačne bez toho, aby výrazne znížila ich životný štandard. To zodpovedá dobe splácania úveru 20 rokov. 


 

Ako alternatíva bolo navrhnuté predĺžiť dobu splácania úveru na 30 rokov, rozdiel medzi splátkou úveru na 20 rokov a na 30 rokov pritom nespotrebovať, ale naopak investovať a zároveň si ponechať vlastné prostriedky, ako zainvestovanú rezervu pre prípad neočakávaných situácii.


Výsledkom takéhoto riešenia by bolo, že v prípade klasického splácania hypotekárneho úveru by bolo preplatené na úrokoch z poskytnutého hypotekárneho úveru  52 076 €. V prípade využitia alternatívnej kombinácie kúpy nehnuteľnosti by došlo k preplateniu iba vo výške 5 290 €, teda druhé riešene je pre klienta o 46 786 € výhodnejšie.

 

 

Je dobré mať odborníka na svojej strane

V každom prípade je vhodné poradiť sa s odborníkom, ako čo najvýhodnejšie prefinancovať kúpu nehnuteľnosti. Nehnuteľnosť nekupujeme každý deň, jedná sa o veľkú časť majetku a nesprávne zvolené riešenie môže stáť zbytočne veľa peňazí.    
 

Pre OPTIMÁLNE NASTAVENIE FINANCOVANIA
Vašej nehnuteľnosti nás neváhajte
KONTAKTOVAŤ.

 
Komplexnú ponuku našich privátnych finančných služieb
nájdete na webe našej divízie
VINDICO PFS.