Zavrieť

Hypotéky idú na dračku. Úroky sú nízke

Vďaka nízkym sadzbám sa oplatí zaviazať úrokovú sadzbu na dlhší čas – tri až päť rokov.

Ľudia si môžu požičať peniaze na bývanie už za menej ako tri percentá!

Hypotéky klesli na rekordne nízke úrovne. Najlacnejšia hypotéka na trhu sa dá získať za úrokovú sadzbu 2,99 percenta. Trojpercentnú hranicu podliezla napríklad UniCredit Bank, ponúka ju všetkým žiadateľom bez ohľadu na bonitu, teda nielen tým s najvyššími príjmami.

 

Lepšie to už asi nebude
Viaceré banky majú v ponuke najnižšie úrokové sadzby, aké kedy mali, takže táto jeseň by v prípade, že o vlastnom bývaní uvažujete, mala byť ideálna. Tým, ktorým sa končí viazanosť úrokovej sadzby a banka im ponúka nový úrok na ďalšie obdobie, väčšinou prišiel list, v ktorom im sadzbu znížili. Mesačne tak budú platiť menej, na úvere ušetria.
 

O znížení úrokov na trhu hovoria aj štatistiky Národnej banky Slovenska. „Priemerné úročenie úveru na bývanie kleslo z úrovne 4,53 % na júlovú hodnotu 3,86 % pre fixácie dva až päť rokov,“ vysvetľuje analytik Tatra banky Juraj Valachy.

 

Na ako dlho sa viazať
Práve táto skupina fixácií je momentálne najpopulárnejšia a poskytuje sa na takmer 89 percent úverov. Je to zároveň aj skupina, kde je najväčší konkurenčný boj medzi bankami. „Aktuálne sa najviac oplatí fixovať sadzby na tri respektíve päť rokov,“ myslí si aj Maroš Ovčarik z portálu na porovnávanie bankových produktov www. Financna Hitparada.sk. Jeden z dôvodov je, že banky najčastejšie v akciách zvýhodňujú práve tieto fixácie a zároveň je lepšie si aktuálne relatívne nízke sadzby zafixovať na dlhší čas.
 

Ušetriť možno nielen na nižších úrokoch, ale aj na poplatkoch, v súčasnosti sedem bánk odpúšťa pri žiadosti o úver vstupný poplatok. Napríklad pri 45-tisícovom úvere možno ušetriť 330 až 400 eur. Banky si však niekedy kladú podmienky, napríklad žiadajú aktívne využívať bežný účet v banke.

 

Minca má dve strany
Ale pozor, nízke úroky nemajú len výhody, ale aj svoje riziká. „Nižšie úrokové sadzby sa zvyčajne prejavia v nižších mesačných splátkach,“ hovorí Katarína Habodászová zo spoločnosti Hypocentrum finančné služby. Pre ľudí s príjmami, ktoré pri súčasných podmienkach na poskytnutie úveru nestačia, to môže znamenať, že hypotekárne úvery budú pre nich prístupnejšie. „Samozrejme, bude existovať aj riziko, že po čase, keď sa úrokové sadzby zvýšia a zároveň výška príjmu dlžníkov ostane nezmenená, sa ľudia môžu dostať do problémov so splácaním svojho záväzku,“ dodáva.
 

Treba na to myslieť vopred a ak vám na splátku úveru vychádza len tesne, nemáte žiadnu rezervu a hypotéka je nastavená na maximálnych 30 rokov, splátka sa teda v prípade problémov nedá znížiť predĺžením splatnosti, v takom prípade sa do hypotéky radšej nepúšťajte.
 

Zdroj: denník SME, Jana Hvozdovičová

 

Získajte prehľad o najvýhodnejších úrokových sadzbách - TU!