Zavrieť

Odklad splátok pri hypotéke pre mladé rodiny

Hypotéka je pre mladé rodiny v súčasnosti základným a hlavne najdostupnejším zdrojom financovania bývania. Zistite s čím treba počítať a na čo si dať pozor v prípade dočasného výpadku príjmu počas materskej dovolenky alebo pri potrebe zabezpečenia väčšieho bývania.

Pri úvere so štátnym príspevkom pre mladých je zo zákona umožnený odklad splátok úveru, štandardne max. 50% splátky, na dobu max. 2 rokov. O takýto odklad musíte požiadať najneskôr do 3 mesiacov od narodenia dieťaťa.

Pri ostatných typoch úverov je možný odklad na max. 6 mesiacov, avšak ide len o odklad splátok istiny, úrok musíte splácať ďalej. Ako v texte uvádzam, ide len o odklad, nie o odpustenie, takže po lehote, na ktorú banka klientovi odklad povolila, sa začne splácať opäť celá splátka úveru a do splátok sa rozpočíta aj suma, ktorej sa odklad týkal.

Niektoré banky umožňujú odklad úplne celej splátky, tiež max. na 6 mesiacov, avšak v takomto prípade musí mať klient na odklad naozaj vážny dôvod a ten si banka zvykne dôkladne preveriť. Treba si uvedomiť aj skutočnosť, že odklad splátky úveru sa automaticky zaznamenáva aj do úverového registra, čiže klientov úver je na určité obdobie vedený v registri ako nesplácaný, aj keď na vlastnú žiadosť a po dohode s bankou.

Ak chcete mat 100% istotu, že úver budete vedieť splácať aj v prípade, ak prídete o príjem, odporúčam si úver poistiť. Viac o poistení, ktoré kryje riziká vznikajúce v súvislosti so stratou zamestnania sa dočítate v článku „Istota pri splácaní úveru“.

 

Radí: Katarína Habodászová, produktový špecialista Hypocentrum finančné službyPotrebujete poradiť pri výbere alebo optimalizácii financovania vášho bývania?
Obráťte sa s dôverou na nás.