Zavrieť

Sporiace produkty určené pre vaše deti

Vstup do sveta dospelých je veľkým krokom pre každé dieťa. A každý rodič chce svojmu dieťaťu tento krok čo najviac zjednodušiť – podporou, dobrou radou a tiež finančnou „injekciou“.

Možností ako šetriť dieťaťu je veľa – sporiace účty, stavebné sporenie, termínované vklady, kapitálové alebo investičné životné poistenie, investícia do fondov, ...

Výber konkrétneho produktu závisí od viacerých faktorov -  váš postoj k akceptovaniu rizika, doba zhodnocovania peňazí a ich dostupnosť.

Sporiace účty

Sú vhodné pre tých, ktorí chcú mať peniaze kedykoľvek k dispozícii, neakceptujú žiadne riziko alebo majú krátku dobu sporenia. Ich výhodou je garantovaný výnos, nevýhodou naopak jeho výška.

Stavebné sporenie

Ide o ďalšiu garantovanú formu sporenia. Zhodnotenie je vyššie ako pri sporiacich účtoch, avšak peniaze sú viazané po dobu 6 rokov. Bonusom je štátny príspevok, ktorého výška závisí od výšky vašich príspevkov. Výhodou je aj možnosť využiť stavebný úver na financovanie bývania za zaujímavých podmienok. 

Termínovaný vklad
Ide o prípad, kedy vložíte nejakú sumu, a potom už len čakáte na koniec dohodnutej doby a dostanete naspäť peniaze aj s úrokom. Predčasný výber peňazí znamená stratu časti pripísaných úrokov.

Životné poistenie kapitálové / investičné
Je vhodné pre rodičov, ktorí chcú spojiť sporenie s poistením dieťaťa. Kým kapitálové životné poistenie garantuje zhodnotenie minimálne vo výške technickej úrokovej miery, investičné životné poistenie a rovnako aj investovanie do podielových fondov má výnos závislý na dobe trvania investície a tiež zvolenej investičnej stratégii a situácii na finančných trhoch. Čím agresívnejšia stratégia, tým vyššie riziko, ale tiež vyšší možný výnos.

Výber vhodného produktu by si mal každý rodič dôsledne zvážiť, aj s ohľadom na stanovené ciele svoje a svojho dieťaťa. 

 

Radí: Lenka Trebunová, Hypocentrum finančné službyPotrebujete poradiť, ktorý zo sporiacich produktov je pre vás ten spávny? Radi vám pomôžeme.