Zavrieť

TÉMA: 7 tipov, ako môžete ušetriť na hypotéke

Premýšľate nad hypotékou? Máte už hypotéku? Poradíme vám, ako ju zbytočne nepreplácať. Pozrite si tieto tipy a si dohodnite s nami stretnutie, ako môžete ušetriť presne vo vašom prípade.

 

1: Vyjednajte si zníženie alebo odpustenie poplatku za poskytnutie úveru


PREČO: Pokiaľ ide o bonitného klienta, prípadne vysoký úver, s bankou sa dá vyjednať aj 50%-né zníženie, prípadne úplne odpustenie poplatku za poskytnutie úveru. Každá banka má inak nastavené posudzovanie bonity klienta, ale vo všeobecnosti platí čím vyšší príjem máte a čím vyšší úver si beriete, tým nižšie sú poplatky.


 

2: Využite služby hypotekárneho sprostredkovateľa


PREČO: Hypotekárny maklér vám uľahčí získanie a čerpanie úveru. Pripraví vám prehľad úverových ponúk, ušetrí váš čas, ktorý by ste museli investovať do zisťovania podmienok priamo v bankách, zníži náklady spojené s vkladom záložných či kúpnych zmlúv do katastra, vybaví poistenie nehnuteľnosti a jeho vinkuláciu v prospech banky a postará sa o doručenie všetkých potrebných dokladov do banky.
 


3: Skráťte si lehotu splatnosti po zrealizovaní mimoriadnej splátky


PREČO: Pri realizácii mimoriadnej splátky môžete zvoliť, či chcete znížiť mesačnú splátku alebo skrátiť splatnosť úveru. Skrátením splatnosti ušetríte pri preplatení úrokov. Ak však uprednostníte zníženie svojich mesačných výdavkov, počítajte s tým, že celková úspora bude pre vás nižšia.
 


4: Máte vlastné zdroje? Neberte si úver v 100%-tnej výške.


PREČO: Úver v 100%-tnej výške si berte len v prípade, ak nemáte inú možnosť. 100%-né úvery sú štandardne najdrahšie, banky ich poskytujú s najvyššou úrokovou sadzbou. Pokiaľ v takých prípadoch použijete na kúpu aj vlastné zdroje (10 – 30%), úrok sa vám môže znížiť aj o 0,5%, a to už stojí za zváženie.


 

5: Vo výročí fixácie úroku sa nebojte úver refinancovať výhodnejším úverom inej banky so zachovaním lehoty splatnosti


PREČO: Pokiaľ nie ste spokojní s aktuálnym úrokom vo vašej súčasnej banke, odporúčame vám prehodnotiť refinancovanie vášho úveru. Prechodom do inej banky ušetríte na mesačnej splátke, a to aj za podmienky, že sa zachová ostávajúca splatnosť úveru. Keďže veľa bánk pri refinancovaní hypotéky nevyžaduje nový znalecký posudok a takéto úvery poskytuje bez poplatku za poskytnutie, môže vám vzniknúť náklad iba s vkladom nových záložných zmlúv do katastra. Úsporou na mesačnej splátke však získate oveľa viac.
 


6: Ak je možnosť, využite štátny príspevok pre mladých


PREČO: Ak spĺňate podmienky pre poskytnutie úveru pre mladých, mesačne môžete ušetriť až 80 EUR, ktoré vám banka každý mesiac vracia alebo vám rovno o túto sumu zníži vašu mesačnú splátku úveru.
Aktuálnymi podmienkami pre získanie ŠPM sú: vek žiadateľa do 35 rokov a priemerný hrubý mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok max. 1 067,30 €.
 


 

7: Nezabudnite na porovnanie ponúk všetkých bánk


PREČO: Práve výberom najvhodnejšej banky a podmienok získate najvyššiu úsporu. V Hypocentre vám na jednom mieste pripravíme porovnanie všetkých vašich možností a pomôžeme vám s individuálnym nastavením vášho úveru, aby bol pre vás najvýhodnejší na trhu.
 

Chcete vedieť, ako môžete ušetriť presne vo vašom prípade? Dohodnite si s nami stretnutie.

Dohodnúť stretnutie