Zavrieť

TÉMA: Čo by ste mali vedieť, skôr než si vybavíte úver?

Správne položené otázky vám pomôžu ušetriť aj stovky eur. Prečítajte si, čo je dôležité opýtať sa vášho hypotekárneho poradcu.

 

 

1. Ktorá banka mi umožní mimoriadne splátky počas fixácie úrokovej sadzby?


Je dôležité, aby ste mali možnosť realizovať mimoriadne splátky počas fixácie. Niektoré banky umožňujú mimoriadne splátky 1 x ročne 10 – 20% zo zostatku alebo z pôvodnej výšky úveru, iné to umožňujú len k výročiu fixácie.

 
2. Aký poplatok mi naúčtuje banka za poskytnutie úveru?


Niektoré banky majú trvalo nulový poplatok za poskytnutie úveru, štandardne je však vo výške 0,8% z objemu úveru. Niektoré banky majú tento poplatok vyjadrený nie %, ale v závislosti od rozmedzia výšky úveru....napr. pri úvere do 49.999 € je poplatok 399 €, od 50.000 € do 69.999 € je už poplatok 599 €. Ak by ste chceli v takejto banke chcel žiadať napr. 50.000 € ušetríte na poplatku 200 €, ak požiadate úver len 49.999 €.

 

3. Čo ovplyvňuje moju úrokovú sadzbu (vedľajšie služby banky alebo rôzne podmienky)?


Úrokovú sadzbu môžu ovplyvniť jednak vedľajšie bankové služby ako napr. bežný alebo sporiaci účet, poistenie úveru, kreditná karta alebo kontorkorent, ale aj  rôzne podmienky ako napr. úver do 50% resp. 70% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, dĺžka fixácie úroku, výška úveru...

 

4. Čo budem musieť predložiť k čerpaniu úveru?


Je lepšie odkonzultovať si podmienky čerpania úveru vopred. Niektorí klienti sú prekvapení, že k čerpaniu musí byť zakladaná nehnuteľnosť poistená a toto poistenie vinkulované v prospech banky alebo že banke nebude k čerpaniu postačovať kópia kúpnej zmluvy, ale originál s notársky overeným podpisom predávajúceho.

 

 

Zaujíma vás vaša aktuálna bonita a úroková sadzba, ktorú môžete získať?
Vyplňte náš úverový dotazník a získajte porovnanie v jednotlivých bankách:


Porovnať hypotéky online