Zavrieť

PORADŇA: Hypotéka s príjmom zo zahraničia

Mala by som záujem o hypotekárny úver vo výške 70 000 EUR na kúpu rodinného domu. Mám 47 rokov, vysokoškolské vzdelanie, pracujem v zahraničí na trvalý pracovný pomer, mesačný príjem netto 2 000 EUR. Trvalý pobyt na území Slovenskej republiky mám zapísaný ako mesto Šaľa. Bola by nejaká možnosť získať hypotekárny úver. Nie som klientom žiadnej banky na Slovensku.

Žiadateľ s príjmom zo zahraničia, ktorý má z trvalého pracovného pomeru, môže získať na Slovensku úver na kúpu rodinného domu. Banka však takémuto žiadateľovi nemusí prefinancovať 100% kúpnej ceny, príp. mu nemusí akceptovať plnú výšku jeho príjmu. Príjem by mal byť poukazovaný na účet, nie vyplácaný v hotovosti.

 

Banky musia príjem zo zahraničia overovať prácnejším spôsobom ako príjem zo SR. V prípade, že ten by sa jej overiť nepodarilo, môže úver rovno zamietnuť, prípadne sa tým schvaľovací proces výrazne predĺži.

 

Uvedený príjem postačuje na poskytnutie požadovaného úveru (ak nemá žiadateľka nejaké ďalšie vyššie zmluvné výdavky) a vzhľadom na uvedený vek by mohla byť splatnosť úveru s najväčšou pravdepodobnosťou max. 18 rokov.