Zavrieť

TÉMA: Ako to bude s hypotékami v roku 2015?

Rozmýšľate nad investíciou do nehnuteľnosti a hovoríte si: „Nebudem sa do toho púšťať pred Vianocami predsa, veď to počká aj do januára.“ A kúpu, napríklad svojho nového bývania, odsuniete na budúci rok. Asi o tom ešte neviete, ale práve ste urobili rozhodnutie, ktoré vašu peňaženku môže stáť niekoľko stoviek, ba dokonca aj tisícov eur navyše.

Dva dôvody, prečo stihnúť kúpu nehnuteľnosti ešte v roku 2014 za predpokladu, že ju chcete financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru:

 

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sú dnes historicky najnižšie. V súčasnosti možno získať hypotekárny úver s úrokovou sadzbou už aj za 1,79 % p. a. , čo znamená, že teraz môžete dostať úver s najvýhodnejšími splátkami.

V roku 2015 bude získanie 100-percentnej hypotéky ťažšie z dôvodu opatrenia Národnej banky Slovenska, kvôli čomu ochota bánk poskytovať ju klientom výrazne klesne.

 

 
 

„Pred a po," alebo ako to bude s hypotékami v roku 2015

 

Aj v roku 2015 si budete môcť požičať 100-percent hodnoty nehnuteľnosti, nie však vždy pri jej 100% krytí hypotekárnym úverom. Časť hodnoty nehnuteľnosti v takom prípade môžete financovať hypotekárnym úverom a ten zvyšok spotrebným úverom, ktorého úroková sadzba je vyššia.

 

 

Koľko môžete ušetriť, ak si zoberiete hypotéku už teraz na konkrétnom príklade

 

Kupujete 3-izbový byt v Bratislave v hodnote 100 000 eur a požičiavate si plnú sumu s dobou splatnosti úveru 30 rokov. Ak tak urobíte teraz, výška splátky pri úvere s úrokovou sadzbou napríklad 2 % p. a. bude cca 370 €. Ak tak urobíte v budúcom roku (predpokladajme, že 80 % hodnoty, t.j. 80 000 eur, budete financovať hypotekárnym úverom s ú. s. 2 % a zvyšných 20 % hodnoty, t.j. 20 000 eur, spotrebným úverom napríklad s ú. s.  5 %), za rovnaké množstvo požičaných peňazí budete platiť mesačne až cca 403 €. Rozdiel? Vďaka rozhodnutiu využiť súčasné podmienky môžete získať 33 € mesačne, teda takmer 400 € ročne. Počas celej doby splácania tak ušetríte skoro 12.000 €.

 

 

Stačí, keď v roku 2014 požiadam o hypotekárny úver a prejdem schvaľovacím procesom?

Ak dnes prejdete schvaľovacím procesom banky, schválenie za dohodnutých podmienok nemusí platiť v budúcom roku. Dôvodom môže byť samotné zdraženie100-percentného financovania kúpy nehnuteľnosti alebo sprísnenie podmienok posudzovania bonity žiadateľov. Získať úver už môže byť pre vás náročnejšie.
 

 

 

Chcete získať najvýhodnejší úver alebo by ste radi vedeli, za akých podmienok vám ho banky poskytnú? Obráťte sa na nášho konzultanta: