Zavrieť

TÉMA: Plánujete stráviť sviatky v zahraničí? Toto by určite nemalo chýbať vo vašom kufri.

Ešte ste ani nestihli dojesť Štedrú večeru a už sa musíte pobaliť na zimnú dovolenku v zahraničí, a pritom na nič nezabudnúť. Znie to ako príjemný plán, veď kto by nechcel prežiť Vianoce na dobrej lyžovačke a ešte mimo Slovenska? Aby sa však scenár o ideálnej dovolenke na zasnežených horách nezmenil na nočnú moru na nemocničnom lôžku a s prázdnou peňaženkou, je cestovné poistenie viac než nevyhnutnosťou.

Čo pokrýva základný balík cestovného poistenia?


Či váš pobyt v zahraničí potrvá pár dní, niekoľko týždňov alebo mesiacov, uzavretie cestovného poistenia by malo byť povinnou výbavou vašej batožiny. V jeho základnom balíku je poistenie liečebných nákladov, ktoré využijete ( my ale dúfame, že nie ) v prípade úrazu, náhleho ochorenia alebo hospitalizácie. Poisťovňa v tomto prípade hradí prevoz do nemocnice, ošetrenie, lieky, hospitalizáciu, prevoz pacienta späť domov alebo naopak aj cestu príbuzného k nemu do zahraničia. Dokonca môže byť súčasťou poistenia aj opatrovateľská služba napríklad pre vaše deti, ktoré zostali samé doma. Neradi to spomíname, ale je dôležité vedieť, že v tom najhoršom prípade poistenie pokrýva aj prevoz telesných pozostatkov späť do domovskej krajiny. Poisťovňa, v ktorej uzatvárate cestovné poistenie vás určite upozorní na to, že každý z týchto úkonov treba konzultovať s asistenčnou službou. Zabezpečujú ju operátori v slovenskom alebo českom jazyku 24 hodín denne 365 dní v roku. Ich úlohou je usmerniť vás pri výbere nemocnice, zabezpečení ošetrenia alebo dokonca vám pomôcť dohovoriť sa, či oboznámiť vás so znalosťou právnych predpisov danej krajiny.

 


 

Pripoistiť si môžete aj ďalšie riziká


Poistenie straty alebo neskorého dodania batožiny a strata cestovných dokladov, aj to sú udalosti, ktoré nechodia po horách, ale po ľuďoch. Práve pred nimi vás ochráni doplnkový balík cestovného poistenia, ktorého súčasťou je tiež zodpovednosť za škodu spôsobenú tretej osobe na živote, zdraví alebo majetku. Poistenie taktiež kryje situácie, kedy z vážneho dôvodu nemôžete odísť do zahraničia na plánovaný pobyt. Ak ste poistení, peniaze za storno pobytu vám nahradí poisťovňa. Pripoistiť si môžete aj trvalé následky alebo smrť následkom úrazu v zahraničí. Súčasťou rizík môže byť i poistenie cestovných nákladov za cestu späť domov v prípade nepojazdného vozidla, ktorým ste vycestovali, poistenie vášho predčasného návratu z dovolenky, ale aj  služieb, ktoré ste kvôli tomu nemohli využiť.


Niečo pre tých, ktorí radi lyžujú


Poistenie nákladov na zásah horskej služby by do výstroje lyžiarov malo patriť rovnako ako prilba a kvalitné oblečenie. V prípade úrazu alebo nebodaj vášho uviaznutia niekde hlboko v horách či naopak vysoko na štítoch, by sa z voľnočasovej aktivity mohol stať príliš drahý adrenalínový zážitok. Nehovoriac o vašom živote, ktorý môže byť ohrozený. V hre je totiž každá minúta, ktorú majú záchranári na to, aby vás našli a vyslobodili. To nie je námet na scenár akčného filmu, ale ďalšie riziká, ktoré poisťovňa hradí v prípade, že ste si ich pripoistili.

 

Na záver dodávame, že poistenie by ste mali uzatvoriť pri každom pobyte na horách, v zime, ale aj v lete. Pri cestovnom poistení sa môžete rozhodnúť medzi krátkodobým poistením, ktoré bude platiť iba počas presne stanoveného obdobia alebo ročným poistením, ktorým budú kryté všetky vaše cesty do zahraničia bez ohľadu na to, koľko ich bude. Pozor si však dávajte na dĺžku samotného pobytu, ktorá nesmie prekročiť stanovený limit. Tak ako pri iných typoch poistenia, ani tu sa nevyplatí šetriť. Cena cestovného poistenia je iba zlomkom toho, koľko peňazí môžete ušetriť za ošetrenie a liečbu v zahraničí.

 

 Aby vás na cestách za hranicami nič neprekvapilo, sme tu pre vás s ponukou toho najvýhodnejšieho cestovného poistenia. Stačí nás len kontaktovať.