Zavrieť

TÉMA: 6 Hlavných kritérií, ktoré ovplyvnia cenu vášho povinného zmluvného poistenia

Prelom rokov sa pravidelne nesie aj v duchu úpravy cien povinného zmluvného poistenia. Mnohí z vás sa určite s blížiacim výročím poistnej zmluvy zaujímajú o to, koľko budú platiť v nasledujúcom poistnom období, aby ste si prípadne stihli podať výpoveď v stanovenej lehote a našli si poistenie s výhodnejšími podmienkami.

Poisťovne naopak pri výpočte poistného prizerajú na niekoľko kľúčových parametrov, ktoré ovplyvnia jeho výslednú cenu.
 

Váš vek a bydlisko hrá dôležitú rolu

 

Žijete v malom meste a oslava tridsiatky je už za vami? Máte ušetrené! Tieto dve skutočnosti sa určite pozitívne odzrkadlia na výške vášho poistného. Poisťovne berú do úvahy vek aj bydlisko poistenca. Výhodnejšie poistné tak môžete získať, ak ste starší ako 30 rokov a miestom vášho trvalého bydliska je napríklad obec alebo malé mesto. Naopak porovnať si výšku poistného v rôznych poisťovniach vám určite odporúčame, ak ste ešte nedovŕšili vek 25 rokov. Podľa poisťovní totiž patríte do najviac rizikovej skupiny.

 

Cestní piráti majú po chlebe

 

Cena poistenia samozrejme závisí aj od počtu zavinených škôd v predchádzajúcom období, teda na dĺžke bezškodového priebehu. Ak ste nenapraviteľný recidivista a spôsobili ste viacero škôd, môže sa vám stať, že niektoré poisťovne pred vami zatvoria dvere. V tom lepšom prípade ich nechajú otvorené, no poistenie vám naservírujú aj s vysokohorskou prirážkou.

 

Výkon a účel použitia, ale aj značka rozhodujú

 

Ďalšími kritériami, ktoré môžu vplývať na výšku cien povinného zmluvného poistenia, je objem motora, jeho výkon a účel použitia vozidla. Ak teda milujete dupot koní pod kapotou a svoje auto neplánujete používať iba na osobné použitie, pripravte sa na to, že poistné urobí malý prievan vo vašej peňaženke. Dobrou správou je, že nie všetky poisťovne pri výpočte ceny zohľadňujú rovnaké kritéria. Niektoré poisťovne sa napríklad v kalkulačke poistenia pýtajú aj na značku vášho auta.

 

Možností, ako ušetriť na poistnom je viacero

 

I naďalej však platí, že poisťovne si chcú klienta udržať, preto ponúkajú v rámci povinného zmluvného poistenia aj rôzne bonusy, zvýhodnenia a benefity. Väčšinou sú súčasťou asistenčných služieb, ako je  pomoc pri defekte, vyčerpaní paliva, zabuchnutí kľúčov a podobne. V televíznych alebo rozhlasových spotoch sa tiež môžete stretnúť s takzvanými verejnými prísľubmi poisťovní, v ktorých garantujú klientom plnenie za škody pri živelnej udalosti či poškodení čelného skla prípadne batožiny.

Váš vek alebo bydlisko asi ťažko ovplyvníte, no existujú aj ďalšie možnosti, ako sa dá platiť menej za povinné zmluvné poistenie, a to vtedy, ak:

 

Dojednáte si vyššiu spoluúčasť alebo uzatvoríte poistenie cez telefón či internet,

zvolíte si ročný spôsob platenia poistného,

využijete ďalšie výhody, ktoré poisťovne ponúkajú rodičom alebo motoristom jazdiacim iba na území SR,

získate špeciálne ceny pre vybrané vozidlá alebo vernostné zľavy a podobne.

 

 

Nemáte čas hľadať výhodné poistenie pre vaše auto a chcete, aby to urobil niekto za vás?
Obráťte sa na nášho poistného odborníka, ktorý vám rád pomôže.