Zavrieť

TIP: Ako žiadať o hypotéku na rekonštrukciu

Jarné a letné mesiace sú ideálnym obdobím na stavbu alebo rekonštrukciu domu či bytu. Ako kúpu tak aj rekonštrukciu je možné financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru. K žiadosti potrebujete tieto dokumenty.

 

 

  • Stavebné povolenie


Či ho budete k prestavbe potrebovať alebo nie, záleží od rozsahu vykonávaných prác. Podmienky, pri ktorých vám postačí len ohlásenie alebo je nevyhnutné získať stavebné povolenie, určuje stavebný zákon.

Rozpočet rekonštrukcie rozpísaný na jednotlivé práce alebo materiály.
 

  • Znalecký posudok


Tak ako aj pri kúpe nehnuteľnosti, tak aj pri úvere na rekonštrukciu banka vyžaduje ohodnotenie nehnuteľnosti, a teda predloženie znaleckého posudku. Podľa pomeru hodnoty nehnuteľnosti a požadovanej výšky úveru banka určí, či môžete získať úver a tiež, či ho budete čerpať jednorazovo alebo postupne.
Pri postupnom čerpaní potom v jednotlivých čiastkach (tranžiach), postupne uvoľňuje úver. 
 

  • Dokumenty k dokladovaniu príjmu


Podľa typu Vášho príjmu dokladujete potvrdenie o príjme alebo daňové priznanie, prípadne aj výpisy z účtu a doklady k pravidelným výdavkom.K tomu, aby ste mohli čerpať úver, bude banka od vás vyžadovať:

 

  • Návrh na vklad záložného práva a výpis z listu vlastníctva s plombou. Tieto dokumenty získate z katastra nehnuteľností.
  • Poistenie založenej nehnuteľnosti
  • Čestné vyhlásenie o použití peňazí z úveru spolu s fotodokumentáciou a prehľadom financovaných prác a materiálov, ktoré budete potrebovať na to, aby vám banka uvoľnila ďalšiu tranžu z úveru.
  • Kolaudačné rozhodnutie


Pred poslednou čiastkou môže od vás banka vyžadovať kolaudačné rozhodnutie, ale len v tom prípade, ak ste na rekonštrukciu potrebovali stavebné povolenie. Ak bolo potrebné ohlásenie prác stavebnému úradu, banka môže posledné čerpanie podmieniť obhliadkou nehnuteľnosti bankovým pracovníkom.


Banky majú individuálne nastavené podmienky pre počet čiastkových čerpaní, ich výšku, dokladovanie, lehotu dokedy je potrebné zdokladovanie a aj aké dokumenty, ktoré musíte predložiť. Rozdielne sú aj poplatky za jednotlivé tranže (od nula až po niekoľko desiatok eur). Prostredníctvom úverovej zmluvy a ustanoveniami si tiež „poistia“ dodržanie účelového použitia úveru a právo kontroly rekonštrukčných prác.


Chcete si vziať hypotéku na rekonštrukciu? Kontaktujte nás a my vám nájdeme tú najvýhodnejšiu ponuku a tiež pomôžeme v celom procese vybavovania.