Zavrieť

TÉMA: Aj takto sa dá zaplatiť za dovolenku, keď nemáte hotovosť

O výhodnom financovaní svojich letných aktivít prostredníctvom karty Diners Club sme si už písali v predošlom príspevku. Poďme sa však pozrieť aj na iné možnosti, ako môžete svoju dovolenku uhradiť v prípade, že nemáte potrebnú hotovosť.

 

Banky majú bežne vo svojom portfóliu produkty, ktoré predstavujú rýchlu a jednoduchú možnosť, ako môžete získať extra finančné prostriedky. Jedná sa napríklad o:

 

  • Kreditné karty alebo povolené prečerpanie


Môžete ich získať len za cenu poplatku, v lepších prípadoch aj bez neho. Za kartu ale zaplatíte ročný poplatok, ktorý sa pohybuje od 10 eur až do výšky niekoľko desiatok eur. Niektoré banky ich však môžu ponúkať aj bez neho. Počas obdobia, kedy ako držiteľ karty nemusíte platiť úroky z vyčerpanej sumy (býva to 30 – 60 dní) v podstate získavate bezplatný úver. Túto alternatívu vám odporúčame v tom prípade, ak ste schopní v rámci bezúročného obdobia požičané prostriedky vrátiť.  Po uplynutí bezúročného obdobia sa totiž úroky môžu vyšplhať až do výšky 20% p. a. Čiže ak momentálne nemáte dostatok financií, ale viete, že budúci mesiac vám na účte pribudne ďalšia suma, odporúčame využiť na zaplatenie dovolenky práve kreditnú kartu či povolené prečerpanie.

 

  • Spotrebné úvery


Sú obľúbenou a dostupnou cestou, akou vám banka vie požičať peniaze za celkom výhodných podmienok a dokonca aj bez poplatku. Aktuálne začínajú úrokové sadzby od 3,9,% p. a. a banky motivujú svojich klientov aj garanciou vrátenia časti splátok (až do 10% výšky úveru) alebo poskytnú 50 -110 eur ako bonus. Spravidla je na získanie lákavých bonusov potrebné založiť si v danej banke účet a aktívne ho využívať. Okrem toho je potrebné uzatvoriť poistenie schopnosti splácať úver. Samozrejmosťou je aj zotrvanie v úverovom vzťahu stanovený čas a riadne platenie splátok. Ponúkaná minimálna výška úveru sa pohybuje zvyčajne okolo 600 eur a splatnosť od 1 do 9 rokov. Spotrebný úver za výhodné povedzme letné podmienky, viaceré banky ponúkajú do konca júla, resp. augusta.

 

  • Splátkové spoločnosti


Cestovné kancelárie spolupracujú so splátkovými spoločnosťami a tým pádom môžete výber aj financovanie dovolenky vyriešiť na jednom mieste. Splátkové spoločnosti ponúkajú v rámci rôznych akcií nulový poplatok za poskytnutie úveru s dĺžkou splácania od 6 – 25 mesiacov. Minimálna výška úveru sa pohybuje okolo sumy 100 eur a šplhá do výšky 3 500 eur. Na jeho schválenie potrebujete predložiť dva doklady totožnosti.  

 

Ak plánujete nákladnejšiu alebo dlhodobú dovolenku, môžete využiť aj ďalšiu, i keď viac menej nezvyčajnú alternatívu financovania, a tou je

 

  • Hypotéka bez dokladovania účelu


Na tento účel by ste mohli využiť napríklad hypotéku bez dokladovania účelu – tzv. americkú hypotéku, pri ktorej ako zábezpeka slúži nehnuteľnosť. Je to však už finančne náročnejšie riešenie. Prečo? Popri poplatku za vybavenie úveru (až do 1% zo sumy úveru) je potrebné uhradiť aj poplatok za návrh na vklad záložného práva do katastra a prípadne aj za znalecký posudok, ktorého cena sa pohybuje od 130 – 250 eur v závislosti od hodnoty nehnuteľnosti. Tento spôsob je však vhodný skôr na financovanie plavby okolo sveta než na dvojtýždňový pobyt pri mori s polpenziou.

 

Máte záujem o hypotéku, poistenie alebo spotrebný úver na čokoľvek? Kontaktujte nás, my vám poradíme, porovnávame všetky ponuky na trhu a vyberieme pre vás tú najvýhodnejšiu.