Zavrieť

TÉMA: Hypotéka na montovaný dom - takto ju získate

Mnohí by si povedali, že hypotekárne financovanie výstavby montovaného domu sa na prvý pohľad veľmi nelíši od výstavby murovaného domu. Montovaný dom je ale na rozdiel od murovaného hotový veľmi rýchlo, doslova za pár týždňov. V štádiu hrubej stavby, kedy je ho možné zapísať do katastra nehnuteľností, je tak oveľa rýchlejšie. Tento fakt vplýva na priebeh financovania stavby.

Vlastním inú nehnuteľnosť, nevlastním pozemok a chcem si vziať hypotéku na domAk sa chcete pustiť do výstavby montovaného domu a nevlastníte pozemok, no vlastníte inú nehnuteľnosť, tak je proces financovania v podstate veľmi jednoduchý. Banke predkladáte na schválenie dokumenty preukazujúce váš príjem a dokumenty k hodnote zakladanej nehnuteľnosti (teda znalecký posudok), prípadne si financujúca banka zabezpečí vlastný odhad. Ďalej k výstavbe dokladáte zmluvu o dielo resp. kúpnu zmluvu, stavebné povolenie a rozpočet. Výška úveru, ktorú vám bude banka ochotná poskytnúť sa samozrejme odvíja od vašej finančnej situácie, tzv. bonity a môže sa vyšplhať až do 100% investičného zámeru. Výšku poskytnutého úveru ovplyvňuje aj typ a kvalita zakladanej nehnuteľnosti. Po dokončení domu je možné požiadať banku o prenesenie záložného práva na dostavaný dom s pozemkom.Pozemok už mám kúpený a dom potrebujem financovať z banky, inú nehnuteľnosť nemámV prípade, že vlastníte aspoň pozemok a na montovaný dom potrebujete financovanie z banky, môžete oproti založeniu pozemku čerpať z hypotéky určité % jeho hodnoty. Pohybuje sa v jednotlivých bankách rôzne, zväčša však na úrovni 50-70%. Dôležitá je samozrejme hodnota pozemku, ktorú banka akceptovala, nie na akú hodnotu vám pozemok ohodnotil súdny znalec alebo koľko ste za pozemok zaplatili. 
A tu je rozdiel oproti murovanému domu. Kým murovaný dom je možné zapísať ako rozostavanú nehnuteľnosť v čase, kedy je postavená základová doska a vytiahnuté múry, pri montovanom dome by to nemalo význam. Montovaný dom je totiž postavený v priebehu niekoľkých dní a často sa stavia od strechy, teda od vrchu konštrukcie, takže štádium hrubej staby sa pri montovanom dome nerieši. Zväčša však dodávateľ montovaného domu požaduje od vás splátky v priebehu výstavby. Ideálne je samozrejme, ak väčšinu kúpnej ceny požaduje až po dokončení domu. Čo robiť, ak tento stav nenastane?  Musíte buď zaplatiť splátky do dokončenia a zápisu domu do katastra z hotovosti alebo si vybaviť úver, ktorý nepožaduje zabezpečenie nehnuteľnosťou. Následne ho potom refinancujete prostredníctvom hypotéky, s použitím pozemku a domu ako zabezpečenia.Ani pozemok, ani iná nehnuteľnosťPokiaľ nemáte ani pozemok, môžete buď použiť úver na kúpu pozemku alebo na kúpu pozemku aj výstavbu domu. Oba úvery však musia byť z rovnakej banky. S veľkou pravdepodobnosťou budete tiež potrebovať aspoň časť hotovosti na kúpu pozemku (10-30% kúpnej ceny), a pokiaľ bude váš dodávateľ stavby požadovať splátky do doby postavenia domu a jeho zápisu v katastri, tak aj na ich financovanie.
Dobrou správou je, že jedna banka vychádza svojim klientom v ústrety a pri určitých dodávateľoch je ochotná financovať výstavbu montovaného domu v splátkach aj bez zabezpečenia nehnuteľnosťou. Banka dodávateľovi uhradí splátky domu počas výstavby z vášho úveru klienta, pričom nepožaduje ako zábezpeku daný dom ani inú nehnuteľnosť. S výnimkou pozemku, na ktorom sa stavia. Toto financovanie je určené pre drevostavby.


 

Hypotéka na montovaný alebo murovaný dom môže byť pre vás hotovým orieškom. Nechajte ho rozlúsknuť odborníkom. Kontaktujte nášho hypotekárneho špecialistu, ktorý vám s tým rád pomôže.