Zavrieť

TIP: Využiť služby makléra alebo si vybaviť hypotéku vo vlastnej réžii?

Ak to nie je prvá hypotéka, do ktorej sa púšťate, iste dobre viete, čo vás čaká. Trh s hypotékami sa stále mení a mnohé banky prichádzajú s lákavými ponukami. Problémom teda môže byť správny výber.

 

Porovnanie všetkých ponúk zaberie veľa času, čo si v dnešnej uponáhľanej dobe môže málokto dovoliť. Namiesto zdĺhavého obiehania všetkých bánk, porovnávania a prepočítavania si ponúk môžete osloviť hypotekárneho makléra, ktorý tento proces absolvuje za vás.

 

Ako pracuje hypotekárny maklér?


Hypotekárny maklér sleduje trh s hypotékami, pozná podmienky všetkých bánk a vie poradiť, ktorá hypotéka je pre vás najvýhodnejšia. Na počkanie vám pripraví ponuky všetkých bánk a podobne ako v banke, vám vie namodelovať rôzne splátky, výšky úveru a druhy hypoték. Tiež vám vysvetlí plusy aj mínusy jednotlivých alternatív. Výhodou oproti banke je, že porovnáva ponuky z rôznych bánk, nie len z jednej. Je nestranný, nezameriava sa na žiadnu konkrétnu banku či produkt.

Pokiaľ vás maklér presvedčí svojimi znalosťami, radi mu zveríte aj kompletné vybavenie úveru. Veď kto by si dobrovoľne vybral zhromažďovanie všetkých tých dokumentov, chcel stáť v rade na katastri alebo dojednával obhliadky nehnuteľnosti so znalcom? Od makléra sa na počkanie dozviete zoznam potrebných dokladov a niektoré z nich dokonca maklér zosumarizuje za vás. Odbremení vás napr. od zdĺhavého čakania na katastri a na základe výbornej spolupráce s niekoľkými znalcami pre vás zabezpečí znalecký posudok lacnejšie a rýchlejšie.


Zaplatím za služby makléra?


Na slovenskom trhu je najmenej 30% všetkých hypoték sprostredkovaných externe, čiže prostredníctvom spolupracovníkov bánk. Samozrejme, ide o rôzne osoby – jednotlivcov aj spoločnosti, ktoré pracujú na niekoľkých úrovniach – či už ako osoby, ktoré vás len odporučia do konkrétnej banky alebo skutoční makléri, ktorí za vás väčšinu úkonov aj vybavia. Výber je vždy na klientovi, no čím dlhšie je maklér na trhu, tým je vyššia pravdepodobnosť naozaj kvalitnej služby a overenej spolupráce s bankami. Maklér svoje služby hradí z odplaty, ktorú mu za vybavovanie úverov poskytuje banka, čiže vás to nič nestojí.


Nie je maklér skôr zbytočnou treťou stranou?


Maklér namiesto vás komunikuje s bankou, urguje pracovníkov ak sa vybavovanie spomalí a dohliada na to, aby sa termíny zo strany banky dodržiavali. Bez makléra ostáva sledovanie schvaľovacieho procesu a niekedy aj dennodenné vyvolávanie či osobné návštevy banky na vás. Okrem toho, ušetrí vám čas a stres pri zháňaní potrebných dokladov (na katastri, v poisťovni, v realitke). Maklér je vždy na strane svojho klienta, a preto je neoceniteľná aj odborná komunikácia s právnikmi a inými pracovníkmi banky ohľadom akýchkoľvek nezrovnalostí, ktoré sa pri vybavovaní úveru môžu vyskytnúť. Zveriť sa do rúk makléra znamená mať po boku partnera, ktorý už úspešne vybavil najrôznejšie prípady – jednoduchšie aj zložité, komunikoval so všetkými bankami a získal pri tom skúsenosti, ktoré individuálny klient môže len ťažko nadobudnúť.


Ako rozpoznám seriózneho makléra?


Ľudia majú zväčša obavy zveriť vybavovanie úveru sprostredkovateľovi. Na odbúranie prvej bariéry môžu poslúžiť referencie, ktoré už v dnešnej dobe nie je problém vyhľadať. Je vhodné začať tým, že pri úvodnom stretnutí makléra pozorne počúvate a pýtate sa na všetko, čo vás zaujíma. Aj bez vašich otázok je maklér povinný predstaviť sa, oznámiť svoje sprostredkovateľské číslo, teda číslo zápisu v registri NBS, názov spoločnosti pre ktorú pracuje, vymenovať banky, ktoré zastrešuje, poučiť vás o ochrane osobných údajov a podobne. Maklér musí vystupovať maximálne transparentne. Nemali by ste mať pocit, že vám je ponúkaná len jedna banka, prípadne maklér vybral za vás. V prípade akýchkoľvek problémov máte právo podať sťažnosť na makléra buď spoločnosti, pre ktorú pracuje alebo v NBS. Momentálne je však miera ochrany klienta nastavená dosť vysoko a od marca 2016 sa ešte zvýši, a to pre oblasť úverov na bývanie.

 

Chcete si vziať hypotéku a radi by ste využili služby makléra? Kontaktujte našich hypotekárnych špecialistov, ktorí pre vás vybavia úver kdekoľvek na Slovensku.