Zavrieť

TIP: Za akých podmienok je možné predčasne splatiť stavebný úver a hypotéku pre mladých?

S novým zákonom o úveroch na bývanie sa výrazne zmenili podmienky spojené s ich predčasným splatením. Medzi tieto úvery patria tiež stavebné úvery a hypotéky so ŠPM.

 

Každý stavebný sporiteľ môže po splnení podmienok čerpať zo svojho stavebného sporenia stavebný úver. Jednou z výhod stavebného úveru je, že nie vždy je potrebné zakladať nehnuteľnosť a dokladovať príjem či zabezpečovať ručiteľa k úveru. Ďalšiu výhodu predstavuje úroková sadzba, ktorá je rovnaká počas celej doby splácania. Stavebný úver je možné predčasne splatiť kedykoľvek a bezplatne.

Na hypotéku pre mladých (hypotéka so ŠPM) je potrebné splniť vekové a príjmové kritérium, dokladovať aktuálny príjem a príjem za predchádzajúci kalendárny rok. Žiadateľ musí zároveň poskytnúť banke dostatočné zabezpečenie nehnuteľnosťou. Maximálna suma, na ktorú štát a banky príspevok poskytujú, je 50 000 Eur. Pri hypotéke pre mladých je treba pamätať na to, že pred uplynutím 4 rokov od poskytnutia úveru budete musieť pri predčasnom splatení vrátiť dotáciu štátu. Ak by ste chceli hypotéku pre mladých predčasne splatiť po uplynutí doby, na ktorú sa poskytuje (5 rokov), banky vám budú účtovať poplatok max. 1% zo zostatkovej sumy úveru.
Okrem predčasného splatenia môže byťďalším vhodným riešením ako ušetriť tiež žiadosť o prehodnotenie úrokovej sadzby. Ani tu to však nejde vždy bez poplatku. Treba si dobre prepočítať úsporu a poplatok.

Hypotéku pre mladých aj stavebný úver je možné takisto refinancovať. Podmienky refinancovania má každá banka alebo stavebná sporiteľňa nastavené individuálne.

 

Máte otázky ohľadom financovania vášho bývania? Obráťte sa na nášho hypotekárneho špecialistu, ktorý vám odborne poradí a pomôže v procese vybavovania.