Zavrieť

TÉMA: Hypotéka s úrokom 0 % - takto ju získate.

Na slovenskom hypotekárnom trhu po 21. marci nastala situácia, aká tu ešte nebola. Nový zákon o úveroch začal priať lacným hypotékam a banky so svojimi ponukami doslova rozpútali boj o klientov. V médiách vyšla informácia, že úrokové sadzby sa dostali na nulu. Ako je to v skutočnosti?

 

Na slovenskom hypotekárnom trhu po 21. marci nastala situácia, aká tu ešte nebola. Nový zákon o úveroch začal priať lacným hypotékam a banky so svojimi ponukami doslova rozpútali boj o klientov. V médiách vyšla informácia, že úrokové sadzby sa dostali na nulu. Ako je to v skutočnosti s nulovým úrokom?


Žiadajte o hypotéku so ŠPM


Stále platí, že nulový úrok môžu získať klienti, ktorým vznikne nárok na štátny príspevok pre mladých. Podmienkou je:

  • vek do 35 rokov,
  • maximálny priemerný hrubý mesačný príjem za rok 2015 – 1 242,80 EUR (platí pre druhý štvrťrok 2016, teda od 1.apríla do 30.júna),
  • preukázanie aktuálneho príjmu.


Dôležitou informáciou je, že príspevok, a teda nulovú úrokovú sadzbu ako žiadateľ dostanete len na výšku úveru 50 000 EUR a na prvých 5 rokov splácania úveru. Takýto úver sa nedá použiť na refinancovanie resp. splatenie iných úverov, ale len na kúpu, výstavbu a rekonštrukciu vášho domu či bytu. Tak ako pri bežnej hypotéke, aj pri hypotéke pre mladých je možné založiť len nehnuteľnosť určenú na bývanie, teda nie pozemok alebo nebytový priestor.

 

Nižšie úroky za doplnkové služby


Nespĺňate niektorú z podmienok potrebných na získanie hypotéky pre mladých? Šancu na získanie výhodnej úrokovej sadzby, aj keď nie výslovne nulovej, stále máte. Všetko záleží od aktuálnych ponúk bánk a vašej individuálnej situácie – príjmov, výdavkov, socioekonomického statusu, výšky úveru, doby jeho splatnosti a pod. Banky získanie výhodných úrokových sadzieb zvyknú podmieňovať takisto využitím iných produktov alebo služieb ako napríklad zriadenie účtu v danej banke a posielanie mzdy na tento účet, nesplatenie úveru počas vopred určenej doby, dojednanie poistenia nehnuteľnosti, poistenia úveru a iné.


Pozor na poplatok


Pri rovnakej alebo veľmi podobnej ponuke úrokovej sadzby odporúčame porovnať si poplatok za poskytnutie úveru. Jeho výška sa šplhá až do 1% z výšky úveru, takže vôbec nejde o zanedbateľnú sumu. Banky vám buď ponúknu možnosť započítať si výšku poplatku do výšky úveru alebo majú stanovené podmienky, za ktorých vám poplatok nezaúčtujú, a to najmä pri:

  • úveroch určených na splatenie iného úveru alebo úverov,
  • tzv. developerských hypotékach (hypotéky na nehnuteľnosti v developerských projektoch),
  • klientoch s vyšším mesačným príjmom (nad 1 500 EUR),
  • vyšších úveroch pre zamestnancov niektorých spoločností,
  • financovaní nehnuteľností so zelenými technológiami.

Nechajte to na odborníka


Pre dosiahnutie najnižšej sadzby je dôležité detailne poznať ponuky bánk, čo v praxi znamená, že buď si obeháte všetky banky a domov si prinesiete kopu papierov, ktoré si musíte naštudovať alebo sa spoliehate na prepočty z internetu. Najspoľahlivejšou, a časovo aj finančne najmenej náročnou možnosťou je návšteva hypotekárneho špecialistu, ktorý má prehľad o ponuke všetkých bánk a často vám dokáže vďaka odbornosti a skúsenostiam pomôcť aj v zdanlivo neriešiteľnej situácii.

Kontaktujte nášho hypotekárneho špecialistu, ktorý vám pomôže so získaním najvýhodnejšej úrokovej sadzby a s kompletným vybavením hypotéky.