Zavrieť

TIP: Aj mobilný dom zaplatíte hypotékou

Mobilný dom sa stáva novým hitom v bývaní. Je praktický a finančne nenáročný, môžete ho využiť na súkromné účely, ale aj na podnikanie. I keď bankám nevyhovuje na zriadenie záložného práva, šancu získať úver na jeho kúpu máte.

 

 

Oproti murovaným domom má mobilný dom viacero výhod – nie je pevne spojený s pozemkom, preto stačí, ak máte prenajatý pozemok. Nemusíte ho vlastniť, rovnako nie je potrebné, aby ste mali stavebné povolenie.  Vďaka tomu, že sa dá premiestňovať, ponúka široké využitie. Či už ako rekreačný dom, prechodné bývanie alebo celoročné bývanie. Mobilný dom poslúži aj ako skladový priestor alebo kancelária pre vašu firmu. Jeho cena sa pohybuje okolo sumy 20 000 EUR za tie najlepšie domy.

 

Mobilný dom nie je nehnuteľnosť a banka k nemu nemôže zriadiť záložné právo, klasický úver na bývanie na neho teda nezískate. Ak však vlastníte pozemok, môžete ho založiť a oproti jeho hodnote získať 50 až 70 % sumy, z ktorej zafinancujete kúpu domu. Ďalšou alternatívou je ručenie inou nehnuteľnosťou, kedy je postup podobný ako pri zabezpečení pozemkom.


Popri úveroch na bývanie prichádzajú do úvahy tiež spotrebné úvery alebo úvery zo stavebných sporiteľní, pri ktorých nie je potrebné ručiť pozemkom alebo stavbou. Ich nevýhodou je, že sú drahšie oproti zabezpečeným úverom, čo sa premietne nielen do vyššej úrokovej sadzby, ale aj do poplatkov spojených s ich poskytnutím.

 


Začali ste zvažovať kúpu mobilného domu? S financovaním vám pomôže úverový špecialista, ktorý zohľadní vaše individuálne možnosti a nájde pre vás najvhodnejší produkt. Prehľad ponuky mobilných domov, pre ktoré vám zabezpečíme financovanie nájdete na www.mobilnydom.eu