Zavrieť

TIP: Úroky na Slovensku sa držia na historickom dne. Pri výbere hypotéky treba však byť opatrný.

Priemerné úrokové sadzby v Európskej menovej únii (EMU) na nové úvery na bývanie klesli na 2,1% p. a. Pri výbere hypotéky treba však byť opatrný.

                                                                                                                                 
Na Slovensku sú ú.s. už od marca pod priemerom EMU a v apríli klesli ešte výraznejšie pod tento priemer, na 1,83% p.a. (platí pre 1-5 ročnú fixáciu). Slováci si tak môžu úvery na bývanie vybaviť za podmienok porovnateľných či dokonca úrokovo výhodnejších ako v Nemecku, Rakúsku, Fínsku, Taliansku alebo Francúzsku. Vyplýva to z analýzy Európskej centrálnej banky.

Napriek výhodným podmienkam je na mieste opatrnosť a zodpovedné rozhodnutie o úvere. Úrokové sadzby nemusia mať len klesajúcu tendenciu. Pre zaistenie stabilného rodinného rozpočtu odporúčame mať na splácanie vytvorené rezervy, rozhodnúť sa pre fixáciu na min. 3 roky a zohľadniť pri výške a dobe splatnosti úveru plánované zmeny v rodine (narodenie dieťaťa, zmena zamestnania a pod.)

 

 

Nie každá hypotéka môže byť pre vás skutočne výhodná. Nechajte si pri jej výbere poradiť od našich odborníkov na hypoúvery.