Zavrieť

TÉMA: Budú hypotéky v roku 2017 rovnako dostupné ako teraz?

Z najaktuálnejších analýz vyplýva, že budúce nastavenie trhu, ktoré bude zavedené po prijatí nového zákona o úveroch v marci 2017, výrazne obmedzí dostupnosť hypoték. Nový zákon prinesie viac byrokracie, preverovanie bonity klienta, ale najmä 100% hypotéky sa stanú dostupné len pre najsolventnejších. Poďme sa teda v skratke pozrieť, čoho sa zmeny týkajú.

 


 

 Banky začnú prísnejšie prehodnocovat schopnosť splácať úver

 

Nízke úrokové sadzby a ľahko dostupné úvery na bývanie vytvorili podmienky pre rast cien rezidenčných nehnuteľností. Následkom je to, že banky musia začať obozretnejšie prehodnocovať schopnosť klientov splácať úver pre prípad zmien podmienok na trhu.  

 

Pri uzatváraní hypotekárneho úveru si preto banka bude v roku 2017 pripočítavať k aktuálnej úrokovej sadzbe tzv. stress test vo výške 2%. Ide o rezervu pre prípad zvýšenia úrokov v budúcnosti. Ukážme si to na modelovom prípade. 

 

Klient žiada úver vo výške 100 000€ so 100% financovaním 

 

1 000€      Čistý mesačný príjem klienta  
800€ - 200€ (banka od tohto príjmu odpočítava životné minimum)
640€ -  20% (finančná rezerva zo sumy 800€)
415€ - 225€ (existujúca splátka úveru pri úroku 1,49% je 170€ +2% stress test – úrok bude 3,49%)
385€ -  30€ (kreditná karta / kontokorent 3% úrok)
385€ Výsledný disponibilný zostatok
 

Výška disponibilného zostatku klientovi nepostačuje na úver v požadovanej výške. Je to dôsledok pripočítavania stress testu + 2% k aktuálnej úrokovej sadzbe.

 

Maximálna výška úveru pre klienta po započítaní stress testu vychádza 85 000€.

 

Čo to pre vás znamená?

 

Ak si chcete zadovážiť nehnuteľnosť a nemáte vlastné úspory či iné zdroje dofinancovania napr. stavebné sporenie, s úverom sa poponáhľajte.  Ešte stále môžete využiť najnižšie úroky v histórii a získať 100% financovanie svojho investičného zámeru.
 

 Budú hypotéky v roku 2017 rovnako dostupné ako v súčasnosti?

 

Odpoveď znie -  jednoznačne nie. Obmedzenia sa dotknú najmä menej solventných klientov. Banky budú požadovať vyššiu mieru spolufinancovania a k hypotéke sa bude dať dostať oveľa ťažšie.

  • Úver vo výške 100% hodnoty nehnuteľnosti získa len jeden z desiatich žiadateľov.

  • Viac ako 80%-tné financovanie kúpy nehnuteľnosti získajú štyria z desiatich žiadateľov.

Riešením bude dofinancovať si rozdiel spotrebným úverom alebo stavebným úverom v stavebnej sporiteľni. 

 

 Rok 2017 môže priniesť veľkú zmenu pri financovaní apartmánov/nebytových priestorov

 

Apartmány sú kvôli ich nižšej cene pomerne obľúbené u mladých ľudí. Už v súčasnosti je získanie hypotéky na takýto typ nehnuteľnosti zložitejší. Banky vyžadujú vyššiu mieru spolufinancovania. Kupovanú nehnuteľnosť štandardne financujú do výšky 70%, závisí od lokality. 

 

Navyše, keďže je nehnuteľnosť vedená ako nebytový priestor, pri financovaní hypotekárnym úverom nie je možné získať štátny príspevok pre mladých, ktorý je určený na podporu bývania.

 

Zmena sa týka obmedzenia dĺžky splatnosti úveru

 

Banky budú pravdepodobne v nadchádzajúcom roku pri financovaní nebytových priestorov ponúkať splatnosť úveru max. do 8 rokov. A povedzme si na rovinu, túto podmienku dokáže splniť asi málokto, preto táto zmena môže mať negatívny vplyv na dopyt po tomto type nehnuteľností.

 

 

Chete si vziat hypotéku? Nájdeme pre vás najvýhodnejšiu ponuku a tiež pomôžeme v celom procese vybavovania. Nebojte sa, vďaka nám to stihnete to ešte tento rok! Pozývame vás na dobrú kávu!