Zavrieť

TÉMA: Hľadáte lacnejšie bývanie? Zvážte kúpu apartmánu

Národná banka sprísňuje od marca 2017 podmienky pre získanie hypotekárneho úveru. Obzvlášť v prípade kúpy apartmánu. Predpokladáme, že splatnosť úveru sa v prípade kúpy apartmánových bytov od marca 2017 skráti len na dobu max. 8 rokov.

 

 

Ak teda máte v úmysle riešiť vlastné bývanie, poponáhľajte sa a získate svoje nové bývanie za najvýhodnejších podmienok.  Ako túto situáciu využiť a vyťažiť z nej čo najviac sa dočítate v našom článku.

 

1: Vyberáte si z pestrej ponuky v atraktívnych novostavbách

Takmer každý developerský projekt ponúka v súčasnosti okrem bytov aj apartmány. Môžete si preto vybrať finančne dostupnejšie bývanie v novostavbe  a v lokalite, ktorá je pre vás zaujímavá.


2: Využijete akciové ponuky a plno ďalších výhod

Pri rovnakej výmere plochy si kúpite bývanie za nižšiu cenu. Ponuka  výhod pri apartmánoch bude možno najzaujímavejšia v histórii predaja nehnuteľností. Môžete získať akciovú cenu v kvalitnom štandarde, často krát aj s niečím navyše napr. kuchynskou linkou s drezom,  varnou doskou, rúrou na pečenie, chladničkou či pivničnou kobkou.


3: Investujte, ak ste právnická osoba

Právnické osoby si v apartmáne môžu zriadiť svoje sídlo, prípadne riešiť sezónne ubytovanie pre svojich zamestnancov alebo partnerov. Navyše je tu možnosť odpočtu DPH.


4: Kupujete si bývanie s nižšou cenou

Apartmány sú obľúbene hlavne kvôli svojej nižšej obstarávacej cene.  Nemusíte sa ale obávať, že nižšia obstarávacia cena znamená, že apartmány neplnia rovnakú funkciu ako byt. Rozdiel v cene je z dôvodu, že apartmány sú vedené ako nebytové priestory. Prečo je tomu tak? Čítajte ďalej.


5: Aký je teda rozdiel medzi bytom a apartmánom?

V územnom pláne je pri každej stavbe bytového domu určený pomer bytových a nebytových priestorov. A preto je nevyhnutná časť z ponuky označená ako apartmány. Ďalším dôvodom je dodržanie stvetlotechnickej normy, ktorej podmienky nespĺňajú najmä byty otočené na severnú stranu, prípadne kvôli nehnuteľnostiam postaveným v okolí.


6: Je problém so zriadením trvalého pobytu v apartmáne?

Často krát potenciálnych kupujúcich odrádza predstava, že kúpou apartmánu – nebytového priestoru, strácajú možnosť získať trvalý pobyt. Tento názor však nie je správny. Rozhoduje spôsob, ako je priestor zapísaný v katastri nehnuteľností. Stačí, ak je apartmán evidovaný ako nehnuteľnosť určená na bývanie.  


7: Aké sú možnosti financovania?

Banky síce pri kúpe takejto nehnuteľnosti vyžadujú vyššiu mieru spolufinancovania, no stále je možné získať 80%  a niekedy aj 90% hypotéku. Závisí od lokality.

 

Predpokladáme, že od marca príde veľká zmena, ktorá obmedzí  dĺžku splácania úveru na max. 8 rokov. To sú podmienky, ktorých splnenie je pre bežných ľudí takmer nemožné. A práve preto je práve teraz najlepší čas na kúpu vlastného bývania v podobe apartmánu. 

 

 

S nami to všetko stihnete. Obráťte sa na nás, radi vám pomôžeme s vybavením financovania vášho nového bývania. 

Dohodnúť stretnutie