Zavrieť

PORADŇA: Čo by ste mali robiť, ak nie ste schopný splácať úver?

Pán Milan sa na nás obrátil s otázkou, či sa v prípade, ak má záznam v úverovom registri dá s bankou dohodnúť predĺženie splátok. Aktuálne spláca tri úvery v hodnote 30 000 € a nevládze ich splácať.

Ak sa dostanete do zlej platobnej disciplíny je pravdepodobne už neskoro riešiť s bankou odklad splátok alebo predĺženie splatnosti úveru či prenos úveru do inej banky. Vyhnite sa preto zápisu do úverového registra.

 

Úverový register zaznamenáva vašu negatívnu platobnú históriu. Ak vopred viete, že u vás nastane nejaká životná situácia, ktorá pravdepodobne ohrozí  pravidelnosť splácania vašich záväzkov (napr. strata zamestnania, odchod do zahraničia, dlhodobejšia PN-ka...), obráťte sa čo najskôr na svoju banku so žiadosťou o riešenie problému.  Existuje niekoľko možností.

 

1:  Predĺženie lehoty splatnosti úveru

Znížite si svoju mesačnú splátku na sumu, ktorú dokážete každý mesiac zaplatiť. Treba si však uvedomiť, že predĺženie splatnosti úveru so sebou prináša navýšenie konečnej sumy úveru, pretože na úrokoch zaplatíte viac.

 

2: Odklad splátok istiny úveru

V takomto prípade platíte len úroky z úveru. V niektorých prípadoch sa s bankou môžete dohodnúť na celkovom odklade splátok až na dobu 6 mesiacov.

 

3: Individuálny splátkový kalendár

Banka prehodnotí váš úveru a dočasne nastaví splátky podľa vašej aktuálnej situácie.

 

4: Predaj založenej nehnuteľnosti

Niektoré banky vám môžu vyjsť v ústrety tým, že vám umožnia nehnuteľnosť predať a kúpiť si lacnejšie bývanie a ostatok sumy použiť na čiastočné splatenie úveru.

 

5: Refinancovanie úveru/ov iným úverom

V prípade, ak máte viacero rôznych typov úverov a pôžičiek (napr. kontokorent, kreditnú kartu, spotrebný úver ...) môže vám banka navrhnúť jeden úverový produkt, ktorého splátky budú výhodnejšie. Zjednodušíte, sprehľadníte si mesačné splátky a mesačne zaplatíte menej, pretože ušetríte na rôznych poplatkoch. 

 

Každá banka posudzuje pri takejto žiadosti viacero parametrov, ktorými sú napríklad váš príjem, bonita, hodnota zabezpečenia alebo lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza a podobne.

 

Ak máte zápis v úverovom registri v minulosti, pozitívna informácia je, že banky sa pri posudzovaní nového úveru na splátkovú disciplínu pozerajú hlavne na posledných 6 až 12 mesiacov. 

 

Dostali ste sa do úverového registra a zaujíma vás, či ešte máte šancu získať úver ? Poraďte sa s našimi hypotekárnymi špecialistami.

 

Dohodnúť stretnutie