Zavrieť

TÉMA: Investičné životné poistenie končí

Poradíme vám, čo by ste mali robiť, ak máte uzatvorené investičné životné poistenie, ktoré v súčasnosti mnohé poisťovne prestávajú ponúkať.

 
Prečo ponuka životných poistiek so sporením prestala dávať zmysel?
 
Investičné životné poistenie bolo v minulosti veľmi obľúbeným produktom z pohľadu dlhodobého pravidelného sporenia. Ide o spojenie dvoch produktov do jednej zmluvy – riziko a sporenie. Postupom času však vyšla najavo nevýhodnosť takéhoto poistenia. Hlavne v prvých dvoch až troch rokoch dochádza k umorovaniu nákladov zo strany poisťovne. Teda vaše pravidelné platby sa stanú len čistým nákladom a na sporenie nezostane nič, čo v prípade pravidelnej mesačnej splátky napr. 50 EUR po troch rokoch určite nie je malý peniaz. Poisťovňa v tomto prípade vystupuje ako „subdodávateľ“ sporenia, čo vždy predstavuje ďalší náklad, pretože lacnejšie „nakúpime“ priamo od dodávateľa.
 
Čo ak už máte investičné životné poistenie uzatvorené?
 
V každom prípade treba zvážiť zrušenie.
  • Ak je riziková časť poistenia v porovnaní s aktuálnymi rizikovými produktmi v iných poisťovniach výhodná, určite ju nie je potrebné rušiť. Možnosťou je v takomto prípade znížiť sporenie na minimálnu hranicu stanovenú poisťovňou a rizikové poistenie ponechať.
     
  • Niektoré poisťovne vám už po určitom čase neúčtujú žiadne poplatky navyše. V prípade, ak je pre vás takého poistenie výhodné, určite nie je potrebné poistenie rušiť.
     
  • V prípade, ak sú pre vás náklady spojené so sporiacou zložkou poistenia evidentne nevýhodné, určite je namieste prehodnotiť takéto poistenie. Jednou z možností je uzatvoriť rizikové poistenie ako samostatnú zmluvu a sporenie vyriešiť napr. formou investovania do podielových fondov cez spoločnosti, ktoré túto službu priamo ponúkajú.

Záverom môžeme povedať, že ak máte uzatvorené investičné životné poistenie, určite nie je dôvod ho hneď zrušiť. Naopak, na mieste je zvážiť výhodnosť takéhoto poistenia, dôsledne prepočítať náklady spojené s týmto poistením a porovnať s aktuálnymi možnosťami.

 

Neviete si rady čo ďalej so životným poistením, ktoré máte uzatvorené? Pýtajte sa našich konzultantov, radi vám vo všetkom poradia.

 

 Dohodnúť stretnutie