Zavrieť

Zabezpečte sa proti zimným šmykom

Oficiálne síce zima ešte neprišla, ale z pohľadu počasia už áno. A s chladným počasím prichádza aj najnebezpečnejšie obdobie na cestách. Pozornosť a dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti sa stávajú kľúčovými faktormi predchádzaniu dopravnej nehody.

 
 
Ranná námraza, mokré listy na cestách... Človek ani nevie ako ľahko dostane šmyk. K tomu prudké brzdenie, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť šmyku a nehoda je na svete. Práve preto je podstatné nezabúdať na včasnú výmenu pneumatík.
 
Napriek všetkým bezpečnostných opatreniam, ak už nie je dopravnú nehodu odvrátiť, je potrebné dodržať určité postupy:
 
  • Zabezpečte miesto nehody – zaistite auto proti pohybu, majte po ruke reflexnú vestu pre vodiča, aj pasažierov, nezabudnite na výstražný trojuholník a výstražné svetlá.
  • Zavolajte políciu ak je to nevyhnutné – ak prišiel niekto o život alebo bol niekto zranený, ak bol poškodený majetok, ak bol požitý alkohol u vodiča, ak nie je jasné kto je vinník resp. ak vinník ušiel.
  • Vyplňte záznam o nehode.
  • Nahláste poistnú udalosť svojej poisťovni.
 
Škoda môže byť uplatnená z havarijného alebo zákonného poistenia. Zákonné poistenie (PZP) je povinné. Ak nie je k vozidlu uzatvorené, ako majiteľ nielenže porušujete zákon, ale vystavujete sa riziku, že v prípade ak spôsobíte nehodu, budete musieť platiť „z vlastného“, čo aj pri malej nehode môže znamenať pár stovák eur. PZP Vás ochráni tým, že zabezpečí úhradu škôd, ktoré vozidlom spôsobíte niekomu inému, či už ide o poškodenie auta alebo o škodu na zdraví a živote iných osôb. Myslite na to, aby bolo súčasťou vášho vlastníctva motorového vozidla.
 

Chcete vedieť, ktoré povinné zmluvné poistenie je pre vás najvýhodnejšie? Zadarmo pre vás vypracujeme porovnanie všetkých možností na trhu a vyberieme pre vás to najvýhodnejšie.